Co to są topiary?

Topiary to sztuka kształtowania żywych roślin w określone formy za pomocą przycinania. W ten sposób można uzyskać geometryczne kształty, takie jak kule, stożki, kolumny, a także skomplikowane kształty zwierząt, postaci ludzkich, obiektów architektonicznych i innych przedmiotów. Topiary jest zwykle stosowane w projektach ogrodowych i krajobrazowych, ale może być również formą sztuki ogrodowej i dekoracyjnej.

Najpopularniejsze rośliny na topiary

Topiary to przycinane w fantazyjne kształty rośliny ozdobne, które cieszą oko i dodają elegancji ogrodu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rośliny wykorzystywane jako topiary:

1. Tuja zachodnia (Thuja occidentalis) – jedna z najpopularniejszych roślin do formowania topiar. Tuje nadają się do tworzenia różnych kształtów, w tym kuli, stożka czy spiralnych kolumn.

2. Cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) – zimozielona iglak o niezwykle delikatnym pokroju, który świetnie sprawdza się jako roślina topiaryczna. Można go formować w kształty kuli, stożka, czy też prostych kolumn.

3. Klon jawor (Acer pseudoplatanus) – drzewo o pięknych liściach, które świetnie nadaje się do formowania topiar. Klon jawor najlepiej nadaje się do tworzenia kształtów kulistych.

4. Cis pospolity (Taxus baccata) – iglak, który dobrze znosi cięcie i świetnie nadaje się do formowania topiar w kształt kuli, stożka, czy też kolumn.

5. Buxus (Buxus sempervirens) – roślina, która ze względu na swój zwarty pokrój i powolny wzrost, dobrze nadaje się do cięcia w fantazyjne kształty. Buxus jest bardzo odporny na niskie temperatury i dobrze znosi przycinanie, dzięki czemu jest często wykorzystywany jako roślina topiaryczna.

6. Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) – roślina o pięknych liściach i kolczastych gałęziach, która nadaje się do formowania w różne kształty, w tym kulisty, stożkowy czy też prostokątny.

7. Ligustr (Ligustrum) – zimozielone krzewy, które świetnie nadają się do formowania topiar. Ligustr można przycinać w różne kształty, w tym kule, stożki, kolumny czy też kształty abstrakcyjne.

8. Jabłoń ozdobna (Malus) – drzewo o pięknych kwiatach i owocach, które można przycinać w różne kształty, np. w formie stożka czy też kuli.

9. Olcha czarna (Alnus glutinosa) – drzewo o pięknej korze, które można przycinać w kształty kuliste lub stożkowe.

Wybierając rośliny do formowania topiar, warto pamiętać, że nie każda roślina nadaje się do tego celu. Ważne jest również odpowiednie cięcie roślin oraz regularna pielęgnacja, aby topiary zachowały swój kształt i piękno.